Minden, amit az EKG és HOLTER vizsgálatról tudni érdemes
- Dr. Vértes András
- 2024. febr. 22.
- 3 perc olvasás
Frissítve: márc. 30.
Magas vérnyomással küzd? Gyakran érez felgyorsult szívdobogást? Családjában előfordult már szívinfarktus, vagy egyéb szívbetegség? Akkor itt az ideje egy alapos kardiológiai kivizsgálásnak, és kezdjük mindjárt az EKG-val vagy a HOLTER EKG-val!

Az EKG (elektrokardiográf) az egyik leggyakrabban végzett orvosi diagnosztikus vizsgálat, melynek során pontos képet kaphatunk a szív állapotáról annak elektromos aktivitása alapján. Ez egy fájdalommentes, alapvető kardiológiai vizsgálat, amely nemcsak a percenkénti szívverések számát mutatja, hanem információval szolgál a szív ingervezetési zavarairól, ritmuszavarról, szívizomzat károsodásról és a szervezet aktuális stressz-szintjéről is.
A rendelőben végzett, nyugalmi EKG vizsgálat
Az alap EKG vizsgálatot az orvosi rendelőben végezzük olyan esetekben, amikor a tünetek folyamatosan jelen vannak. A páciens hanyatt fekszik, és csuklóira, bokáira fémelektródákat rögzítünk: 8 elektróda a mellkasra, 4 elektróda pedig a karokra és bokára kerül.
Fontos, hogy a páciens nyugalmi állapotban legyen, mert a fizikai aktivitás módosíthatja az EKG görbét. A vizsgálat során a páciensnek nem szabad mozognia, vagy beszélnie, mivel ez a mérés pontosságát befolyásolhatja.
A szabványos EKG 10 másodperces időtartamban rögzíti a szív elektromos jeleit. Egy ilyen rövid felvétel is elegendő ahhoz, hogy a folyamatosan fennálló rendellenességet kimutassa.

De mit tehetünk, ha a tünetek nem folyamatosan vannak jelen, hanem kiszámíthatatlanul térnek vissza? Ebben az esetben egy rövid EKG vizsgálat általában nem elegendő a probléma feltérképezéséhez. Ha a tünetek időszakosan jelentkeznek, ki-be kapcsolnak, a 24, vagy 72 órás Holter EKG vizsgálat jelenti a megoldást.
Hogyan zajlik a folyamatos Holter EKG vizsgálat?
A Visegrádi40 Magánrendelőben a Holter vizsgálatot egy új generációs eszközzel, a Livetec Live ECG készülékkel végezzük, amelyet pácienseink észrevétlenül, kényelmesen és biztonságosan viselhetnek 24 vagy 72 órán keresztül. A készülék mindössze 30 gramm súlyú, és egyszerűen, tapaszok segítségével rögzítjük a mellkasra a rendelőben.
.
Korszerű Holter EKG – Megbízható szívmonitorozás kényelmesen
Ez a modern Holter EKG teljesen vezeték nélküli, így nem akadályozza a mozgást, az alvást vagy bármilyen hétköznapi tevékenységet. Diszkrét megjelenésének köszönhetően a páciens szinte el is felejti, hogy viseli.
A Livetec Live ECG a szív elektromos működését folyamatosan és nagy felbontásban rögzíti, így segít feltárni olyan rejtett vagy időszakosan jelentkező ritmuszavarokat, amelyek a rendelői EKG-n nem észlelhetők.
A Holter vizsgálat különösen hasznos lehet makacsul visszatérő, véletlenszerűen jelentkező szívritmuszavarok, erős szívdobogás-érzés vagy szédülés esetén. Bizonyos esetekben akkor is indokolt lehet, ha a páciensnél rövid ideig tartó, nehezen magyarázható gyengeségérzés vagy átmeneti látászavar fordul elő, amely mögött szívritmuszavar állhat.
A vizsgálathoz kérhető:
szakorvosi kiértékelés, amely tartalmazza a szoftveres elemzést és a kardiológus szakorvos véleményét,
vagy választható kizárólag a szoftveres kiértékelés, amely ideális lehet, ha a páciens saját kardiológusához szeretné a leletet továbbítani.
A kiértékelés eredményeit e-mailben küldjük el, valamint feltöltjük az EESZT rendszerébe is. A 24 órás Holter vizsgálat eredménye 2 munkanapon belül, a 72 órás vizsgálaté 4 munkanapon belül érkezik meg.
A szakorvosi kiértékelés során kardiológusunk javaslatot tehet további vizsgálatokra vagy kezelésre, ezzel támogatva a pontos és személyre szabott ellátást.
🩺 Hogyan zajlik a Holter-vizsgálat?
A Holter-vizsgálathoz először időpontot szükséges egyeztetni, majd a kiválasztott napon rendelőnkben szakképzett nővérünk helyezi fel az eszközt a mellkasra. A vizsgálat ideje alatt – amely lehet 24 vagy 72 óra – a Holter készülék folyamatosan rögzíti a szívritmust a páciens mindennapi tevékenységei során.
A vizsgálati időszak leteltével a készüléket vissza kell hozni rendelőnkbe, ahol a rögzített adatokat számítógépre töltjük. Ezután megkezdődik a szoftveres kiértékelés, amely a 24 órás vizsgálat esetén legfeljebb 24 órát, a 72 órás esetén legfeljebb 72 órát vesz igénybe.
A kiértékelés eredményeként egy részletes, körülbelül 8 oldalas PDF dokumentum készül, amely grafikonokon és táblázatokon keresztül mutatja be a szívritmus alakulását, az esetleges eltéréseket, extra ütéseket, és egyéb fontos jellemzőket.
Amennyiben a páciens orvosi véleményt is igényel, a szoftveresen előállított anyagot kardiológus szakorvosunk is átnézi, és írásos szakvéleménnyel egészíti ki, amely segíthet a pontos diagnózisban és a további lépések meghatározásában.
Foglaljon időpontot:
Commentaires