top of page

Miért szükséges a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata?

Frissítve: márc. 30.

A pajzsmirigy (latinul: glandula thyroidea) egy pillangó alakú, belső elválasztású (endokrin) mirigy, amely létfontosságú hormonokat (T3, T4) termel. Ezek a hormonok szabályozzák az emberi szervezet anyagcseréjét, energiafelhasználását, hőtermelését, a szív működését, az emésztőrendszer működését, a növekedést, a fejlődést, valamint a központi idegrendszer működését is. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy által termelt TSH (thyreoidea-stimuláló hormon) szabályozza.

Pajzsmirigy ultrahang
Pajzsmirigy - glandula thyroidea

A pajzsmirigy a nyak elülső részén, közvetlenül a gége alatt és a légcső előtt található. Általában két oldalsó lebenye van, amelyeket egy középső rész - az isthmus köt össze.


A pajzsmirigy ultrahangvizsgálata könnyen kivitelezhető, mert felületesen - közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el, emiatt könnyen hozzáférhető. A pajzsmirigy ultrahang az elsődleges diagnosztikai eszköz az esetleges pajzsmirigyproblémák, például göbös elváltozások, gyulladás vagy daganatok korai felismerésére és nyomon követésére.


Mikor szükséges a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata?

Tapintható csomó vagy duzzanat: Ha a fizikai vizsgálat során a nyak elülső részén csomót vagy göböt tapinthatnak, az ultrahang pontosabb képet ad arról, hogy milyen elváltozásról van szó. Mivel a pajzsmirigyben gyakran találhatók apró, ártalmatlan csomók, az ultrahang segít megkülönböztetni azokat a potenciálisan veszélyes elváltozásoktól.

Abnormális laboreredmények: Ha a vérvizsgálatok eltérést mutatnak (például a TSH, T3, T4 szintek), az ultrahang segíthet kideríteni, hogy van-e struktúrális oka ezeknek a változásoknak, például megnagyobbodott mirigy vagy göbök.

Már ismert pajzsmirigy-göbök utánkövetése: Ha már korábban diagnosztizáltak pajzsmirigy elváltozást, az ultrahang segítségével nyomon követhetők a változások, például a göbök növekedése vagy a mirigy alakjának változása.

Nyelési, légzési nehézség vagy nyaki diszkomfort: Ha a beteg tapasztal légzési vagy nyelési problémákat, valamint nyaki fájdalmat vagy gombócérzést, az utalhat arra, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodott, és nyomást gyakorol a környező struktúrákra.

Magas kockázatú betegek szűrése: Ha a családban előfordult pajzsmirigybetegség vagy daganat, ha gyermekkorukban nyaki sugárkezelésen estek át az orvos rendszeres kontrollt javasolhat, még akkor is, ha a betegnek nincsenek tünetei.


Hogyan zajlik az UH vizsgálat?

A vizsgálat során a páciens kényelmesen fekszik egy ágyon. A nyak területére speciális gélt kennek, ami elősegíti a hanghullámok zavartalan átvitelét a vizsgálófej és a szövetek között. Az orvos egy kis kézi ultrahang-fejet (transzducer) mozgat a nyakon, hogy részletes képet kapjon a pajzsmirigy szerkezetéről. Nemcsak a pajzsmirigyet, hanem a közeli nyálmirigyeket (fültőmirigy és submandibuláris mirigyek) valamint a nyaki nyirokcsomókat is átvizsgálják. A vizsgálat fájdalommentes és 15-20 percet vesz igénybe, így a páciens kényelmesen és gyorsan áteshet egy ilyen vizsgálaton.

Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
Előkészítés a vizsgálatra

A pajzsmirigy ultrahang vizsgálatához általában nincs szükség különleges előkészületekre. A vizsgálat előtt közvetlenül a pácienst arra kérhetik, hogy vegye le a nyakon viselt ékszereket vagy a szoros ruházatot, ezért célszerű laza, kényelmes ruházatban érkezni a vizsgálatra, és lehetőség szerint az ékszereket otthon hagyni.


Mi látszik a pajzsmirigy UH vizsgálaton?

Az ultrahang vizsgálat részletes képet ad a pajzsmirigy szerkezetéről, kiegészítve a laboreredmények által szolgáltatott információkat. A vizsgálat során meghatározható a pajzsmirigy mérete és alakja: kiderül, hogy a két lebeny normál méretű, megnagyobbodott (strúma) vagy ritkán csökkent méretű-e, illetve hogy az alakja szabályos-e vagy vannak-e alak béli eltérések. Ezen felül a pajzsmirigy állományában két fő betegségre utaló eltérést keresünk, a leggyakoribb a göbös eltérések, illetve kevésbé gyakran a pajzsmirigy gyulladást.

Pajzsmirigy ultrahang
Pajzsmirigy vizsgálata
1) Pajzsmirigy-göbök

A pajzsmirigyben többféle göb fordulhat elő; a legtöbbjük jóindulatú, de néhány potenciálisan rosszindulatú lehet. Az ultrahang vizsgálat során megfigyelt tulajdonságok – mint a belső szerkezet (szilárd vagy cisztás), alak, szélek, véráramlás mintázata és esetleges meszesedések – segítenek eldönteni, hogy egy göb jóindulatú vagy rosszindulatú. Az összes jellemzőt egy kockázati besorolási rendszerbe foglalják, amelyet TI-RADS-nak hívunk. Egy megfelelő pajzsmirigy ultrahang vizsgálat esetén, ha göbök is megjelennek, mindig szerepel a leletben egy TI-RADS pontszám.

A TI-RADS egy ultrahangos jellemzők alapján készült kockázatfelosztó rendszer, amely segít a göbök megjelenése alapján csoportosítani őket, és megbecsülni a rák kialakulásának kockázatát. A rendszer különböző ultrahangos jellemzőkért pontokat ad, melyek összeadódnak, így határozzák meg a kockázat szintjét.

A TI-RADS kategóriái és kockázati szintjei a következők:

●      TI-RADS 1: Jóindulatú – 0% a rosszindulatosság kockázata.

●      TI-RADS 2: Nem gyanús – 0% a rosszindulatosság kockázata.

●      TI-RADS 3: Enyhén gyanús – 2-4% a rosszindulatosság kockázata.

●      TI-RADS 4: Mérsékelten gyanús – 6-17% a rosszindulatosság kockázata.

●      TI-RADS 5: Nagyon gyanús – 26-87% a rosszindulatosság kockázata.


Hogyan segít a TI-RADS a biopszia szükségességének megállapításában?

A TI-RADS pontszám, kombinálva a göb méretével, segít eldönteni, hogy szükséges-e biopsziát vagy aspirációs citológiai mintavételt végezni. A magasabb kockázatú (magasabb TI-RADS pontszámú) göbök esetén még kisebb méretű elváltozásnál is indokolt lehet a mintavétel, míg az alacsonyabb kockázatú göbök esetén csak akkor ajánlott, ha azok nagyon nagy kiterjedésűek. Ez a rendszer segít azonosítani azokat a betegeket, akik magas rizikójú göbökkel rendelkeznek, hogy megfelelő UH követést és esetlegesen mintavételt javasoljunk számukra.


2) Pajzsmirigygyulladás

A pajzsmirigygyulladás (thyreoiditis) a pajzsmirigy szöveteiben kialakuló gyulladásos folyamatot jelenti. Többféle típusa létezik, amelyek eltérő okokkal, tünetekkel és kezelési megközelítéssel járnak, az ultrahang vizsgálat segíthet megkülönböztetni ezeket. A leggyakoribb típusai a következők:

Hashimoto-thyreoiditis: Ez egy autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás, mely először túlműködéshez, majd hosszú távon alulműködéshez vezethet, ezzel párhuzamosan kezdetben a mirigy megnagyobbodhat, majd később csökken a mérete. Ultrahangon a pajzsmirigy inhomogén, foltos megjelenésű lehet, esetleg jellegzetes "zsiráfmintázatot" mutat, több apró, sötét (echószegény) területtel.

Szubakut thyreoiditis (De Quervain-féle): Ebben a formában az ultrahang fókuszált vagy foltos hypoechoikus területeket mutat, határaik elmosódottak. A pajzsmirigy megduzzadhat és érzékeny lehet, a Doppler vizsgálat általában csökkent véráramlást jelez az érintett területeken, ami a gyulladásos folyamatot tükrözi.

Szülés utáni pajzsmirigygyulladás (post partum thyreoiditis): Ez a típus enyhébb megjelenést mutat, és általában fájdalommentes. Az ultrahang enyhén heterogén pajzsmirigy-szöveti mintázatot, valamint foltosan sötét (echószegény) területeket ábrázol, hasonlóan a Hashimoto-thyreoiditis esetében, de itt az eltérések általában kevésbé hangsúlyosak, és az érintett pajzsmirigy területein fokozott vérkeringés figyelhető meg.

Akut bakteriális pajzsmirigygyulladás: Ez a legritkább forma súlyos nyaki fájdalommal, lázzal és rossz közérzettel jár. Ultrahangon tályog vagy gennygyülem látható, mint szabálytalan, folyadéktartalmú terület, mely sürgős kezelést igényel.

Bár az ultrahang jellegzetes mintázatokat mutat a különböző pajzsmirigygyulladások típusainál, a végleges diagnózishoz általában a vérvizsgálatok (pajzsmirigy funkció, antitestek) is szükségesek. Az ultrahang eredményei segítik a kezelőorvost a megfelelő terápiás terv kialakításában, legyen szó hormonpótlásról, gyulladáscsökkentőkről vagy egyéb terápiáról.


Utánkövetési ajánlások, mikor szükséges kontroll UH-ra jelentkeznem?

1. Pajzsmirigy-göbök

A pajzsmirigy-göbök utánkövetését elsősorban a TI-RADS besorolás alapján határozzák meg:

●      TI-RADS 1 és 2 (nagyon alacsony kockázat): Általában nem ajánlott további képalkotó vizsgálat.

●      TI-RADS 3 (alacsony kockázat): Ultrahangos kontroll vizsgálatok ajánlottak 1, 3 és 5 év múlva.

●      TI-RADS 4 (mérsékelt kockázat): Javasolt ultrahangos vizsgálatok 1, 2, 3 és 5 év múlva.

●      TI-RADS 5 (magas kockázat): Évente történő vizsgálatok ajánlottak öt éven keresztül.

Ezenkívül, ha a citológia alapján a göbök jóindulatúak, de alacsony vagy közepes gyanús jellemzőket mutatnak, a kontroll ultrahangot 12–24 hónap múlva ismétlik meg.

2. Pajzsmirigy-műtét, eltávolítás után

A műtét utáni ultrahang vizsgálat segít kimutatni az esetleges visszanövő pajzsmirigy-szövetet vagy daganatot, illetve értékelni a műtét sikerességét. Ezt a vizsgálatot a kezelő sebész javaslata alapján végzik el.

3. Pajzsmirigygyulladás (thyreoiditis)

A pajzsmirigygyulladás utánkövetése kevésbé szabványosított, és függ a gyulladás típusától, valamint lefolyásától. Általában a legtöbb beteg esetében egy éves ellenőrzés elegendő.

 

Bármilyen további kérdés esetén Ultrahangos orvosaink készséggel állnak rendelkezésükre.

Dr. Borbély Ruben Zsolt ultrahang
Dr. Borbély Ruben Zsolt
Dr. Molnár Dorottya ultrahang
Dr. Molnár Dorottya
Dr. Ludányi Balázs Bendegúz ultrahang
Dr. Ludányi Balázs Bendegúz
Dr. Tóth Szabolcs József ultrahang
Dr. Tóth Szabolcs József











Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page